Стана практика в края на отчетната година Народното събрание да приема изменения и допълнения на данъчните закони, които да се прилагат през следващата година. Не прави изключение и 2020-та година. Промените за настоящата година не са малко и някои от тях са твърде съществени.
При коментара на новите промени освен данъчните аспекти се третират и въпроси за документирането и счетоводното отчитане на новите разпоредби, доколкото това е възможно. Освен това, авторският коментар се стреми да обясни новите постановки, съпоставяйки ги с действащите досега норми.
Книгата е 3-тата от поредицата с автор Евгени Рангелов. 2018 г. от печат излезе „Документиране и счетоводно отчитане на данъците“ (
кликнете тук) а миналата година – „Документиране и счетоводно отчитане на данъците: изменения и допълнения през 2019 г." (
кликнете тук)
В книгата са анализирани и промени от 2020-та, които са все още актуални и се прилагат понастоящем. Ето няколко примера: ❒ Изискванията за доказателства за извършен превоз при вътреобщностни доставки /чл. 53, ал. 2 от ЗДДС/.
❒ Механизмът за прилагане на режима „складиране на стоки до поискване“, регламентиран в нов чл. 15а от ЗДДС.
❒ Правилата за данъчно третиране на разходите за ремонт на елементи на техничеката инфраструктура, включени в новия чл. 33а на ЗКПО.
❒ Предвидени в ЗДДС санкции във връзка с неизпълнение на режима на складиране до поискване. Такива текстове могат да се намерят в чл. 181б, чл. 181в, чл. 181г и чл. 181д.
❒ Физическите лица и ЕТ с регистрация по чл. 97а от ЗДДС остават с облагане чрез патентен данък, ако отговарят на останалите условия. По този въпрос е извършена промяна в ЗМДТ с чл. 61з, ал. 1, като е допълнена т. 2.